Aktywny Senior 7-wycieczka autokarowa do Śliwkowej Lipowej,wspólne śpiewanie

We wtorek 20 czerwca, w ramach projektu „Aktywny senior 7”, odbyła się całodzienna wycieczka do wioski tematycznej Śliwkowa Lipowa. W województwie Śląskim jest to jedyna wioska tematyczna.  Lipowa słynie ze śliwek , zwłaszcza ze śliwki żółtej, bardzo smacznej odmiany, która jest przy tym niezwykle delikatna, co uniemożliwia jej transport i sprawia, że przetwórstwo musi odbywać się na miejscu. W ramach wycieczki oglądnęliśmy ciekawą prezentację na temat śliwek, Lipowej i rekultywacji uprawy śliwek na tym terenie. Wzięliśmy udział w ciekawej grze terenowej, tzw. queście, wzdłuż doliny Zimnika. Są to naprawdę piękne okolice. Część uczestników, mająca problemy z poruszaniem się, spędziła czas na terenach rekreacyjnych przy szlaku , na wesołych rozmowach towarzyskich ( nie zabrakło również ćwiczeń na świeżym powietrzu – poprawiających ruchomość barków). Po obiedzie mieliśmy czas na wspólne śpiewanie – jak zwykle towarzyszył nam Pan Kobza ze swoim czarodziejskim akordeonem, który zna wszystkie piosenki. Były nawet tańce!

Najmilszym punktem programu okazały się lokalne suszone śliwki, które smakowały przepysznie w ciepłej płynnej czekoladzie. Dosłownie objadaliśmy się nimi. Przy tym wszystkim dopisała nam pogoda, było bardzo słonecznie i ciepło – żal było wyjeżdżać z tego gościnnego miejsca!

Wycieczki dla uczestników projektu wymagają szczególnych przygotowań pod względem programu, ponieważ kondycja seniorek jest bardzo różna, po pierwsze z racji dużej rozpiętości wieku, jak i rozmaitych schorzeń, cześć osób porusza się o kulach i wymaga specjalnej opieki . Wspaniałe jest, że Panie były względem siebie bardzo opiekuńcze , pomagały sobie wzajemnie i atmosfera była naprawdę wspaniała. Wiele osób podkreślało, że wspaniale jest wybrać się gdzieś razem, bo codzienność samotnych, starszych ludzi jest taka szara i mało ciekawa.

 

 

Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała bielsko_biala_logo(1)