Zintegrowana Animacja Społeczna – Dzień Wolontariusza

W sobotę 6 października odbył się pierwszy „Dzień wolontariusza na Złotych Łanach”, zorganizowany jako impreza plenerowa, na którą zaprosiliśmy ludzi związanych z funkcjonowaniem wolontariatu w Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany.

Byli nasi wolontariusze, niektórzy podopieczni, sympatycy działalności Fundacji i przedstawiciele szkół, które od lat współpracują z nami w zakresie naboru wolontariuszy jak i organizacji naszych akcji charytatywnych. Byli również obecni zaproszeni goście z Urzędu Miejskiego, MOPS, Teatru Grodzkiego i  Parafii działającej na osiedlu. Wszystkim gościom pięknie dziękujemy za wspólne świętowanie.

Wolontariat to działalność, która powinna wzbudzać szczególnie ciepłe uczucia w społeczeństwie. Wspaniałe i budujące jest to, że są ludzie, którzy chętnie poświęcają swój czas dla innych, pomagając bezinteresownie osobom w potrzebie. W tym dniu chcieliśmy im wyrazić nasze uznanie, serdecznie dziękując za dotychczasową pracę na rzecz społeczności z dzielnicy Złote Łany.

Pięknie istotę wolontariatu przedstawiają słowa piosenki Stanisława Sojki – „życie nie tylko po to jest by brać, życie nie po to by bezczynnie trwać – lecz aby żyć siebie samego trzeba dać…”

Piosenkę tę przypomniał ze sceny zaproszony przez nas na warsztaty i występy zespół perkusyjny „Walimy w kocioł”. Był to jedyny łagodny element muzyczny  tego zespołu, który zasadniczo przez cały czas trwania imprezy dawał dynamiczne i widowiskowe występy z użyciem rozmaitych instrumentów perkusyjnych.

Wolontariusze mieli okazję wziąć udział w bardzo energetycznych warsztatach perkusyjnych, pod kierunkiem Pana Tomka Kineckiego, lidera grupy. Przy okazji Pan Tomek wspaniale podsumował siłę ludzkich pasji , które potrafią połączyć ze sobą osoby o różnych światopoglądach, doświadczeniach, zawodach, w różnym wieku. Siła pasji sprawia, że łączymy się ponad różnicami, które w sposób naturalny istnieją między ludźmi.

Najważniejszą dla nas częścią imprezy było uroczyste wręczanie na scenie dyplomów uznania dla wolontariuszy i osób promujących wolontariat w zaprzyjaźnionych szkołach. Bardzo chcieliśmy uhonorować te osoby i okazać im naszą  wdzięczność, za to co robią dla osób słabszych, starszych, niepełnosprawnych, często zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Widowiskowym punktem imprezy był ” wielki hałas” zorganizowany przez bębniarzy i wolontariuszy. Za pomocą instrumentów perkusyjnych  bębniarze sygnalizowali , że na placu Kameleon odbywa się impreza.

Ciekawym punktem części widowiskowo-artystycznej był występ Teatru Ognia i Ruchu ARKONA, który wszyscy oglądali z dużym zaciekawieniem.

Dużo się działo, było sporo osób z osiedla, ale to, co nam na długo pozostanie w pamięci, to piękne obrazki z widowni – nasi wolontariusze integrujący się w grupkach, wolontariusze ze swoimi podopiecznymi razem biorący udział w warsztatach bębniarzy, wspólne jedzenie, dużo śmiechu, dużo ciepłych spojrzeń, jedna wielka pozytywna energia , która objęła cały obszar wokół naszej sceny. Seniorki z grupy teatralnej zaprezentowały repertuar wokalny przygotowywany przez ostatnie tygodnie.

Obsługę cateringową przygotowała firma „Po świecie kuchni” serwując uczestnikom smaczny gulasz z pajdą chleba.

Zapraszamy wszystkich za rok – mamy nadzieję, że dołączą do nas nowi sympatycy, nowi wolontariusze, i będzie nas jeszcze więcej!
Osoby chętne do współpracy zapraszamy na spotkania Klubu Wolontariusza, które mają miejsce w naszej siedzibie przy ul. Jutrzenki 22, w czwartki (najbliższe spotkanie 18 października w godz. 14:00 – 17:00).

Organizacja „Dnia Wolontariusza na Złotych Łanach” była możliwa dzięki środkom projektu unijnego „Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej”.

 

Projekt pn.: „Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej” realizowany w ramach priorytetu 9.1.2. Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego na lata 2014-2020 przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Bielsku-Białej w partnerstwie z Fundacją Aktywności Społecznej „Złote Łany” i Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym „Teatr Grodzki”.