Dzień Kota

W dniu 16 lutego 2012, o godz. 12.00 w Centrum Informacji i Pomocy „Dla Ciebie” na Złotych Łanach w Bielsku-Białej odbędzie się Dzień Kota. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ekologiczną ARKA oraz zaproszone do akcji Fundację Czarna Owca Pana Kota, Fundację Pozytywnych Zmian i Fundację Aktywności Społecznej Złote Łany.

O godz. 16.00, w Galerii na Wzgórzu w Bielsku-Białej, odbędzie się również projekcja filmu „Powodzięta”, przedstawiającego losy bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska podczas powodzi w 2010r.

Dzień Kota przypada na 17 lutego i jest organizowany w całej Polsce przez kocich miłośników. W Bielsku-Białej organizowany jest po raz pierwszy, dzięki inicjatywie osób zajmujących się na co dzień losem bezdomnych kotów: Fundacji Ekologicznej ARKA, prowadzącej działalność edukacyjną w zakresie zwierzęcej bezdomności i finansującej leczenie bezdomnych psów i kotów, krakowskiej Fundacji Czarna Owca Pana Kota,zajmującej się bezpośrednią pomocą bezdomnym kotom i szeroko zakrojoną edukacją ku poprawie dobrostanu zwierząt, nowo powstałej Fundacji Pozytywnych Zmian, której jednym z celów działań jest powodowanie pozytywnych zmian w stosunku człowieka do zwierząt i Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany, która prócz organizowania wartościowych akcji dla ludzi zajmuje się również pomocą bezdomnym kotom na terenie osiedla Złote Łany.

O godz. 12.00, w biurze  Centrum Informacji i Pomocy „Dla Ciebie” na Złotych Łanach (ul. Jutrzenki 22) odbędzie się akcja budowania domków dla bezdomnych kotów, które następnie zostaną ulokowane w miejscach, w których zwierzaki nie mają żadnego schronienia przed mroźną zimą. Domki te wykonywane będą w ramach programu Czarnej Owcy, „Kot nie ślimak, domku nie nosi”, którego celem jest realna pomoc wolno żyjącym kotom. Warsztaty z budowy domków mają pomóc wszystkim tym, którzy chcą pomagać – zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w praktyce i zapewniać ciepłe schronienia bezdomnym zwierzakom.
W zajęciach uczestniczyć będą również dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej nr 1 w Bielsku-Białej.

W tym samym dniu o godz. 16.00, w Galerii na Wzgórzu w Bielsku-Białej (Wzgórze 4) odbędzie się również prezentacja filmu nakręconego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota, pt. „Powodzięta”, ilustrującego los bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska podczas powodzi w 2010 r.  Na projekcję zaproszone są również dzieci, młodzież i opiekunowie z ww. Świetlicy.

Dzień Kota organizowany jest by przekonać jak najwięcej osób, że kot to nie tylko nasz zadbany, domowy towarzysz, lecz także mniej uprzywilejowany, żyjący na ulicy czworonóg, który każdego dnia  musi walczyć o pożywienie i schronienie i któremu jesteśmy winni pomóc. A możliwości pomocy jest mnóstwo – odpowiedzialne dokarmianie, otwieranie okienek piwniczkowych (zwłaszcza w okresie zimowym!), tworzenie kotom miejskim ciepłych ostoi, wyłapywanie i sterylizowanie czy przygarnianie tych zwierzaków to najważniejsze kroki ku poprawie ich losu! Pamiętajmy, że kot żyjący w przestrzeni miejskiej jest jej elementem, regulującym populację szczurów i innych gryzoni, o ile ma on dostęp do naszych piwnic!

GORĄCO ZAPRASZAMY NA WARSZTATY BUDOWY DOMKÓW ORAZ NA PREZENTACJĘ FILMU WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KOTÓW, NIE TYLKO NASZYCH DOMOWYCH PUPILI, LECZ TAKŻE TYCH BEZDOMNYCH, KTÓRE NIERAZ SPOTYKAJĄ SIĘ Z BRAKIEM ŻYCZLIWOŚCI I POMOCY Z NASZEJ STRONY.

kontakt: Alicja Czerwińska, 661-892-844, ala@fundacjaarka.pl

Na zdjęciach koty zabrane z ulic bielskiej Starówki, Behemot i Bunia, które obecnie mieszkają w domach stałych w Bielsku-Białej.