Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany: jak efektywniej pomagać?

Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany zastanawia się, jak skuteczniej pomagać ludziom. Poszukiwane są osoby, które swój wolny czas są w stanie poświęcić potrzebującym.

Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany jak efektywniej pomagać

Po ubiegłotygodniowym sukcesie zbiórki żywności prowadzonej w Bielsku-Białej w ramach akcji „Podziel się posiłkiem” (zebrano 2,4 tonu żywności dla potrzebujących) Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany zastanawia się nad skuteczniejszą pomocą dla osób potrzebujących lub znajdujących się w trudnej sytuacji. – Potrzeby są ogromne. Są osoby, którym potrzeba żywności, ale i tacy, których trzeba na przykład zawieźć do lekarz, napisać pismo, czy po prostu poświęcić trochę wolnego czasu – przyznaje w rozmowie z DZ Joanna Edelman, szefowa Fundacji Złote Łany. Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie bazy danych osób, które byłyby skłonne współpracować okazjonalnie z Fundacją, dając swój czas, samochód i benzynę wtedy, kiedy taka potrzeba zaistnieje.
– Jeśli takich osób znalazłoby się kilka, wówczas byłby zawiadamiane raz czy dwa razy w miesiącu – uważa szefowa Fundacji. Chodzi o doraźną pomoc świadczoną w określonym zakresie – w pisaniu pism czy kontaktach z placówkami medycznymi. Podopiecznymi Fundacji są ludzie z różnymi dysfunkcjami, którzy np. dostaną pismo od komornika, gdzieś go schowają, zapomną, a gdy sytuacja staje się poważna, dzwoni z prośbą o pomoc do Fundacji. – Nie jesteśmy w stanie pomóc w takich przypadkach. Gdyby jednak był trzy, cztery osoby znające się na tych sprawach, wówczas moglibyśmy zwrócić się do nich – przyznaje Joanna Edelman. W mieście nie brakuje też osób samotnych, dla których spotkanie i rozmowa z drugą osobą bardzo wiele znaczy. Dlatego Fundacja szuka również osób dorosłych (rodzin), które mogłyby poświęcić swój czas. W Fundacji działa stacjonarny punkt wydawania odzieży. Ilość osób potrzebujących wskazuje, że podobny stacjonarny punkt wydawania żywności cieszyłby się równie dużym zainteresowaniem. Tego jednak Fundacja nie jest w stanie uruchomić bez pomocy darczyńców, którzy przekazywaliby lub fundowali żywność.

Z Fundacją można kontaktować się telefonicznie lub mailowo (609-807-636, 33/499 -08-06, zlotelany@gmail.com).

Źródło: Dziennik Zachodni, 20.10.2014