Podsumowanie projektu Aktywny Senior na Złotych Łanach 3

Trzecia edycja projektu aktywizującego i integrującego seniorów z osiedla Złote Łany rozpoczęła się w kwietniu a zakończyła w listopadzie. 2013 r. W trakcie projektu odbyło się 40 spotkań, które były doskonałą formą spędzania wolnego czasu i integracji starszych mieszkańców osiedla. Wspólne rozmowy i śpiewy przy przygotowanym przez Fundację poczęstunku sprzyjały wzmacnianiu więzi społecznych. Część wtorkowych spotkań była uatrakcyjniana przez wizyty zaproszonych gości. Seniorzy mogli wysłuchać porad lekarzy: okulisty, rehabilitanta, kardiologa oraz fizjoterapeuty i trenera komunikacji społecznej.

Spotkania miały także na celu zapobieganie izolacji i wycofywaniu się z życia społecznego ludzi starszych. Samotność i choroba to powody, dla których większość osób zamyka się w domu ograniczając wszelkie kontakty społeczne. Integracyjne spotkania organizowane przez Fundację były doskonałym sposobem przeciwdziałania temu zjawisku. Kontakty z innymi ludźmi, których łączy podobny wiek i problemy, umożliwiły stworzenie bliskich relacji z drugim człowiekiem. U wielu seniorów zostało wzmocnione poczucie własnej wartości. Nawiązane znajomości i stworzone więzi społeczne pozytywnie wpłynęły na poprawę stanu psychicznego osób starszych. Pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz umożliwiły wzajemne wsparcie.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 28 listopada w obecności zaproszonego przedstawiciela Urzędu Miejskiego. Uczestnicy projektu, przy przygotowanym przez Fundację poczęstunku wspominali wspólnie spędzone chwile, a o ich wygląd i dobre samopoczucie zadbały kosmetyczki Avonu i uczniowie klasy fryzjerskiej z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, dzięki którym seniorki mogły cieszyć się nowymi fryzurami i makijażem. Wydarzenia te uwiecznił na zdjęciach artysta fotograf. Zdjęcia te z pewnością będą wspaniałą pamiątką, która pozwoli wspominać projekt z dumą i przyjemnością.

Szczególne podziękowania należą się Gminie Bielsko – Biała, która po raz trzeci i mamy nadzieję nie ostatni, dofinansowała projekt, co pozwoliło zorganizować tak oryginalny i urozmaicony projekt.

DSC_3505DSC_3644DSC_3634

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Bielsko – Biała. znak