„Siła w ruchu” – wykład promujący aktywność fizyczną seniorów!

Dnia 16 maja br. w ramach spotkania integracyjno – towarzyskiego dla Seniorów ponownie gościliśmy w naszej siedzibie Fundacji Pana Daniela Kawkę, fizjoterapeutę.

Pan Daniel tym razem przeprowadził wykład dotyczący aktywności fizycznej seniorów: „Siła w ruchu”.

Rehabilitacja geriatryczna jest w Polsce bardzo zaniedbana! Osoby starsze słyszą od lekarzy, że z ich dolegliwościami lepiej żeby nie przesadzali z ćwiczeniami. NFZ przyzwyczaja pacjentów do zabiegów typu lampa biotron, wirówka, itp.

Konsekwencją jest ograniczenie aktywności fizycznych i postępujące osłabienie siły mięśniowej oraz zmniejszenie zakresu ruchu w stawach. Układ krążenia również jest coraz mniej wydolny.

Należy natomiast pamiętać, że większość schorzeń związanych z podeszłym wiekiem (ból pleców, osteofity, zwyrodnienia, idt) nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wręcz przeciwnie. Seniorzy powinni wykonywać ćwiczenia oporowe, aby zachować układ ruchu w dobrej kondycji. Istotna natomiast jest dobra technika i umiejętny dobór obciążeń” – mówi Pan Daniel.

Wykład poparty został pokazem ćwiczeń i ich prawidłowym wykonaniem.

Chętnych do współpracy nie brakowało, a zainteresowanie spotkaniem było ogromne!

Dziękujemy za kolejne spotkanie z naszymi Seniorkami!

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Bielsko – Biała.