Zintegrowana animacja społeczna – Klub Wolontariusza w kwietniu

W związku z sytuacją epidemiologiczną, działalność Klubu Wolontariusza w kwietniu odbywa się zdalnie; są to rozmowy telefoniczne i kontakt w ramach grupy zamkniętej Wolontariat Złote Łany na Facebooku. Grupa liczy aktualnie 37 członków.

Wizyty u podopiecznych odbywają się w ograniczonym zakresie. Wolontariusze dorośli robią zakupy i
załatwiają najpilniejsze sprawy podopiecznych, udzielają wsparcia telefonicznie. Wolontariusze młodsi mogą jedynie rozmawiać przez telefon i zgłaszać potrzeby podopiecznych koordynatorom wolontariatu.

Jeśli szukamy inspiracji jak rozmawiać z seniorem, które tematy poruszać – możemy posiłkować się tematami zamieszczonymi na blogu:

Ten blog zawiera proste patenty na  rozmowy telefoniczne, gdzie pretekstem do kontaktu z seniorem są różnego rodzaju zagadki, zadania i inne, przyjazne dla Niego, codzienne aktywności.

Dzięki takiej formie pracy kontakt wolontariuszy z podopiecznymi i koordynatorami jest skuteczny.
Razem możemy realizować potrzeby podopiecznych, udzielać informacji i służyć wsparciem.

W tym szczególnym okresie swoją działalność kontynuuje także grupa dorosłych wolontariuszy
„Wolontariusz w akcji”. Na bieżąco realizuje zakupy żywności i leków, a przed świętami wolontariusze
dostarczyli paczki z żywnością do 75 seniorów i osób niepełnosprawnych z naszego osiedla.

Zachęcamy do aktywności w grupie. To jeden z postów:
Potrzebujemy wzajemnego wsparcia (zwłaszcza nasi podopieczni) w tych trudnych dniach epidemii. Mamy
pomysł, żeby było to wsparcie mądrych słów. Prosimy Was o zamieszczanie dobrych, pomocnych myśli,
sentencji, cytatów, aforyzmów, które pomogą naszym podopiecznym przetrwać w izolacji i samotności, oraz w strachu przed zakażeniem. Nie chcemy robić z tego konkursu – czyli rywalizacji. Po prostu zachęcamy do
wrzucania w komentarzach takich pomocnych słów, które zastąpią choć w małym stopniu bezpośrednie wizyty.

Projekt pn.: „Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej” realizowany w ramach priorytetu 9.1.2. Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego na lata 2014-2020 przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej w partnerstwie z Fundacją Aktywności Społecznej „Złote Łany” i Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym „Teatr Grodzki”